Newsletter Sign Up
|
|

SPACER PO ZDROWIE - ZAPROŚ SWOJEGO LEKARZA

Niezależnie od tego, ile masz lat – dzięki spacerowi możesz być zdrowszy!

To naprawdę nie jest trudne, małymi krokami można osiągnąć naprawdę dużo. Trzeba tylko chcieć! Już Hipokrates mówił, że najlepszym lekiem człowieka jest ruch.

Istnieje nieskończenie wiele form ruchu. Biorąc pod uwagę stulecia ludzkiego doświadczenia - najprostszym, najlepiej zrozumiałym i odpowiednim dla każdego rodzajem aktywności fizycznej jest chodzenie. Nie ma potrzeby przeprowadzania specjalistycznych badań w celu ustalenia, czy można uprawiać ten sport. Odpowiednio wygodne buty i motywacja wystarczą. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że gdyby można było zamknąć ruch w opakowaniu, byłby to najchętniej i najczęściej przepisywany lek na świecie.

Rokrocznie coraz więcej badań dowodzi zbawiennego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Umiarkowany ruch zapobiega wielu chorobom, pomaga utrzymać wysoką jakość życia. Ze względu na brak skutków ubocznych jest zalecany także podczas leczenia chorób przewlekłych.

Idea wspólnego marszu, integrowania pokoleń, osób z różnych środowisk, z różnymi chorobami, nie tylko pokazuje wpływ marszu na zdrowie, ale także buduje świadomość i odpowiedzialność społeczną. Ta edukacyjna funkcja chodzenia jest bardzo cennym aspektem naszego wydarzenia.

Tak dużo korzyści można osiągnąć przez samo chodzenie!

Na początku złotej polskiej jesieni – 30 września 2017 roku – w 6 miastach Polski: Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Tarnobrzegu i Żyrardowie odbyła się kolejna edycja "Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza".

Zapał osób, które zaangażowały się w organizację wydarzenia pozytywnie nas zaskoczyła, ale liczba Polaków i Polek, którzy chcieli z nami zadbać o swoje zdrowie przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Do spacerowania we wszystkich miastach było ponad 1600 chętnych – od najmłodszych do seniorów.

Każdy Spacer rozpoczął się od konferencji prasowej, w trakcie której przekazane zostały informacje na temat wpływu spacerowania na nasze zdrowie. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., że 30 minut marszu dziennie może wydłużyć życie o 2 lata. Następnie, zachęceni korzyściami zdrowotnymi wszyscy pomaszerowali po rynkach, ulicami miast czy alejkami parków.

Uśmiechu było niezwykle dużo –na zdjęciach widać radość płynącą z takiej formy ruchu. Wiele osób odkryło, że podczas spaceru można zawierać nowe znajomości, można porozmawiać z dawno niewidzianym przyjacielem albo po prostu poobserwować przyrodę i piękne jesienne słonce.

W każdym mieście spacerowi towarzyszyła rozbudowana oferta dodatkowych wydarzeń: m.in. warsztatów pierwszej pomocy, pokazów, jak radzić sobie z sytuacjami zagrażającymi zdrowiu, konsultacji specjalistów czy pogadanek o zdrowej żywności, diecie wegetariańskiej, czy o żywieniu po chorobie nowotworowej (o tym Hanna Stolińska-Fiedorowicz opowiadała w Sandomierzu). Każde miasto dodało coś od siebie!

 

Więcej materiałów:

  1. Dlaczego ruch jest ważny?
  2. Technika marszu
  3. Warsztaty
  4. Dieta
  5. Bajka dla dzieci
  6. Broszura informacyjna
  7. Newsletter

 

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016 – 2020.

Support for the Exercise is Medicine® Initiative is provided by:
Support for the Exercise is Medicine® Initiative is provided by:

Contact Poland EIM Representative | 401 W. Michigan Street, Indianapolis, Indiana 46202-3233 | 317-637-9200
© 2021 American College of Sports Medicine. All rights reserved worldwide.
Exercise is Medicine® is a global health initiative managed by the American College of Sports Medicine.